Show Shopping Cart! 

Organik Zeytinyağı Değirmeni

Anasayfa Hakkımızda Üretim Tesisimiz

Üretim Tesisimiz

Ege kıyısında, İzmir’in kuzeyindeki Bademli Köyü’nde, 430.000 metrekarelik bir zeytinlik olan Angelos’ta bulunan, 2016 yılında tamamlanmış̧ olan Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi; doğal ve geleneksel yöntemler kullanarak, yerel zeytinlerden zeytinyağı üretmek amacına uygun bir endüstriyel yapı olarak tasarlanmıştır.

2017 Mies van der Rohe Ödülü’nde Türkiye’den ön seçim listesine giren projenin tasarımında ise Han Tümertekin ve ekibinin imzası bulunmaktadır.

Misafirhane, dükkan ve üretim alanını içeren 1000 metrekarelik bir yapılar bütünü olarak tasarlanan üretim tesisimiz tipik Ege peyzajı içindeki arazisi, etkileyici bir deniz manzarası ve zeytin ağaçları ile çevrili taş yapıları ile dikkati çekmektedir. Tasarım konsepti ve stratejisi belirlenmeden önce “endüstriyel bir yapı bu peyzajla nasıl kenetlenir?” sorusuna cevap aranmıştır.

Türk mimarisinin esaslarının uygulandığı tesiste başından beri, zeytinyağı pompası kullanılmayacağı ilke olarak benimsenmiştir. Bu durum zeytinlerin üretime girdikleri yerde preslenmesi anlamına gelmektedir.
Böylece endüstriyel yapımızın inşa süreci, zeytinyağının yerçekimi akışıyla (cazibeyle) depolama tanklarına aktığı, tüm şişelenmiş zeytinyağlarının kamyonlarla üretim alanından ayrıldığı bir senaryonun gerçekleşmesini mümkün kılacak güçlü kesit ilişkilerine uygun, mükemmel topoğrafyayı bulmayı zorunlu kılan bir aşamadan sonra gerçekleşmiştir.

Ayrıca tesisin inşa edilirken var olan hiçbir bitkiye ya da zeytin ağacına dokunmayacak, zarar vermeyecek bir noktada bulunması konusunda oldukça hassas bir yaklaşım gösterilmiştir.

Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi genel olarak araları yerel taş ile işlenmiş çelik bir çerçeveden meydana gelmektedir. Beton, galvanizli çelik, bakır ve doğal taş malzemeleri kullanılan yapı, üretim alanının dışında kamusal alan olarak bir “dükkan”, özel alan olarak da bir de “misafirhane” içermektedir.

Vaziyet planını oluşturulurken, kamusaldan özele peyderpey geçen bir şema üretmek amaçlanmıştır. Farklı açık ve yarı açık alanlar yaratan Angelos Organik Zeytinyağı Tesisi'nde, strüktür bu alanların etrafında şekillendirilmiş ve gerekli olan gölgeleme ve iklimsel konfora katkı sağlayacak öge olarak eğimli çatılar kullanılmıştır. İçerideki tüm fonksiyonlar projenin en mühim ögelerinden biri olan bakır çatı sistemi ile örtülüdür.

Angelos Tesis 01

Sıkça Sorulan Sorular

"Erken Hasat" zeytinyağının diğerlerine göre farkları nelerdir?

Erken hasat zeytinyağı, henüz tam olgunlaşıp siyahlaşmamış zeytinlerin sıkılmasından elde edilen yağdır. Erken hasat zeytinlerden, olgunlaşmış zeytinlere oranla daha az yağ çıkar. Olgun zeytinlerin yaklaşık 4-5 kilogramından 1 litre zeytinyağı elde edilirken, erken hasat zeytinlerinin 7-8 kilogramından 1 litre yağ elde edilebilir. Bu metot daha az verimli, ancak daha sağlıklı, uzun ömürlü ve daha yeşil bir yağ elde etmemizi sağlar.

Erken hasada başlama zamanı o seneki iklim şartlarına ve ağaçların nasıl bir kış geçirdiğine göre farklılık gösterebilir ve dolayısıyla zeytinlerin çiçekten meyveye dönüşmesi takip edilip en uygun zaman seçilir.

Angelos çiftliğinde bu zaman genellikle Ağustos sonu veya Eylül başı olur. Sektörde erken hasat tanımı genellikle Ekim-Kasım aylarında başlayan döneme refere eder.

"Erken Hasat" zeytinyağlarının faydaları nelerdir?

• Düşük asit (SYA) oranına (asit oranı zeytin olgunlaştıkça artar) sahiptir.
• Daha yoğun meyve tadı/aroması ve kokusu ile diğer zeytinyağlarından ayrışır.
• Yüksek miktarda klorofil ve fenolik bileşikleri (antioksidan özelliğe sahip bileşenler) içerir, bu da bağışıklık sistemini güçlendiren ve yağın raf ömrünü uzatan unsurlardır.
• İçerdikleri fenolik bileşikler sayesinde tümör oluşumunu engeller.
• E vitamini yönünden zengindirler, böylece hücre yenileyici özelliğe sahiptir ve bu sayede vücudu yaşlanmaya karşı korur.
• Obezite, metabolik sendrom, tip 2 diyabet, ve hipertansiyon risklerinde azalma sağlar.
• Kötü kolesterol seviyesini düşürür, iyi kolesterol seviyesini artırır.
• Diyabet hastalarında glikoz metabolizmasını düzenler.

"Soğuk Sıkım" metodu tüketiciye ne gibi faydalar sağlar?

Zeytinin sıkım yöntemi, zeytinyağının kalitesini, besin değerini ve aromasını doğrudan etkiler. Zeytin hamuru ne kadar ısıtılırsa yağ verimi de o kadar artar. Soğuk sıkım tekniğinde hamur en fazla 27oC dereceye kadar ısıtılır ve dolayısıyla yağ içindeki faydalı mineral ve besinlerin korunmasını sağlar.

Soğuk sıkım tekniği uygulanmayan zeytinyağlarında ise verimi arttırmak için zeytin hamuru 38oC (bir çok tesiste maalesef 50-60oC) dereceye kadar ısıtılır ve dolayısıyla yağ içerisindeki faydalı mineral ve besinlerin yok olmasına sebebiyet verir.

Böylelikle soğuk sıkım metodu ile daha az ama daha sağlıklı ve kaliteli bir yağ elde edilir.

Ürünlerin %100 organik olduğunu nasıl anlarız?

Bir ürünün organik olup olmadığını ancak sertifikalarına bakıp anlayabiliriz. 100% doğal veya %100 bitkisel gibi etiketler organik demek değildir. Angelos, ECOCERT –IMO kuruluşu tarafından sertifikalandırılmıştır.

Sertifikalarımızı görmek için tıklayınız...
Müteşebbis Sertifikası
EOS Certificate
NOP Certificate

"Tek Bahçe" zeytinyağı ne demek?

Zeytinde kalite açısından en belirleyici unsurlardan biri aynı bahçenin ürünü olmaktır. Tek bahçe zeytinyağları, orijini belli, her sene aynı bahçeden gelen, üretim kalitesi ve organik özelliği kontrol edilebilir zeytinlerden üretilir. Bu yüzden de kendilerine özel bir tat kalitesi ve aroması vardır. Bu aroma yemeklerimize lezzet verir.

En sağlıklı yağ nedir ve Angelos’da zeytinyağı nasıl bir işlemden geçer?

Organik erken hasat zeytin mahsulünün toplandıktan sonra en fazla 4 saat içerisinde soğuk sıkım tekniği ile sıkılıp üretilen yağdır. Zeytinler dalından koparıldıktan sonra ne kadar beklerse asit derecesi o kadar artmaktadır dolayısıyla sıkım işlemi zeytini çok bekletmeden gerçekleştirilmelidir. Düşük asitli zeytinyağlarına sızma zeytinyağı denir ve (Serbest Yağ Asitleri-SYA) asit oranı maksimum %0.8’dir.
#organikzeytin, #erkenhasat, #soğuksıkım, #sızmazeytinyağıBaşka sorularınız varsa sizleri bilgilendirmekten mutluluk duyarız.
Diğer sorularınız için lütfen bizimle iletişime geçiniz.Onlar bizi tercih ettiler

Referanslarımız